Первоцвіти – це екологічна група рослин, більша частина яких занесена до Червоної книги України, тому вони підлягають суворій охороні. На території нашої області ростуть: цибуля ведмежа (черемша), конвалія звичайна, підсніжник білосніжний (звичайний), білоцвіт весняний, шафран Гейфелів та багато інших першоквітучих рослин, які перебувають на межі зникнення.

Масове збирання цих рослин наносить невиправну шкоду унікальній українській природі, не дає можливості рослинам утворити насіння, а як наслідок – зникнення цілих популяції. За знищення або незаконне вилучення первоцвітів з природного середовища, передбачена адміністративна відповідальність (штраф від 510 до 1360 гривень) та нараховується шкода в розмірі від 49 до 62 гривень за один екземпляр рослини. За незаконне придбання та збут цих рослин передбачено накладення штрафу – від 1700 до 3655 гривень.

Із настанням вегетаційного періоду Державна екологічна інспекція у Волинській області проводить природоохоронні заходи з виявлення правопорушень у місцях зростання рідкісних видів рослин, які занесені до Червоної книги України, та в місцях їх збуту. Також, звертаємось до всіх свідомих громадян і просимо не зривати ранньоквітучі рослини і не купувати їх. Збираючи та продаючи первоцвіти ми знищуємо їх, а купуючи – допомагаємо знищувати!
Бережіть унікальну природу рідного краю!


Віктор Голіч 
головний спеціаліст-державний інспектор 
з охорони навколишнього природного 
середовища Волинської області