Ще в 1993 році Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила цю недугу глобальною проблемою. Вже чверть століття фахівці з усього світу намагаються взяти під контроль це захворювання та зупинити його поширення. Не дивлячись на зусилля цифри статистики залишаються трагічними – щорічно туберкульоз забирає життя більше 1 млн. людей на землі. В Україні від цієї хвороби щодня вмирає 11 чоловік.

Туберкульоз – це інфекційне захворювання, викликане паличкою Коха, туберкульозної мікобактерією. Передається воно повітряно-крапельним шляхом. Туберкульоз може вражати кісткову тканину, нирки, головний мозок, але в 90% випадків хвороба завдає удар по легеням. Щорічно виявляється близько 32 тис. нових випадків захворювання.

Проблема туберкульозу – в його прихованому безсимптомному перебізі. Інфекція може повільно розвиватися в організмі і явними ознаками проявитися вже на запущених стадіях. Також прийнято вважати, що туберкульоз – хвороба соціально незахищеного населення. Так, ця категорія дійсно найбільш вразлива, але від недуги не застрахований ніхто. У групі ризику люди похилого віку, діти, вагітні жінки, люди з ослабленим імунітетом, хронічними захворюваннями та ін.

Коли потрібно бити на сполох?

Тривалий кашель (після 2 тижнів лікування немає результатів)
Біль у грудях
Підвищена пітливість
Постійна субфебрильна температура тіла (близько 37,5 ° C)
Загальна слабкість
Безпричинна втрата ваги
Важке дихання
Домішки крові в мокротинні

Ці ознаки – сигнал організму про необхідність негайно звернутися за допомогою. В першу чергу необхідно пройти рентгенографічне обстеження легенів. Якщо результати викликають у лікаря сумнів, призначається аналіз мокротиння. При позитивних результатах пацієнта направляють до фтизіатра – фахівця, який займається діагностикою та лікуванням хворих на туберкульоз в протитуберкульозних диспансерах.

Завдання місячника боротьби з туберкульозом також нагадати про важливість профілактики цього захворювання. Запобігти розвитку туберкульозу допоможуть:

вакцинація
регулярне обстеження
повноцінне харчування
зміцнення імунітету
здоровий спосіб життя (повноцінний сон, контроль стресів, відмова від шкідливих звичок).

На сучасному етапі туберкульоз не є вироком, як це було раніше. Курс лікування новими препаратами за програмою DOTS, яка діє в нашій країні, допомагає досягти одужання в 90% випадків! Головне – вчасно пройти діагностику і якомога швидше почати лікування.