Відповідно до Закону України «Про протидію торгівлі людьми» торгівля людьми - здійснення незаконної угоди, об’єктом якої є людина, а так само вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, у тому числі сексуальної, з використанням обману, шахрайства, шантажу, уразливого стану людини або із застосуванням чи погрозою застосування насильства, з використанням службового становища або матеріальної чи іншої залежності від іншої особи, що відповідно до Кримінального кодексу України визнаються злочином.

Існує багато причин торгівлі людьми, які є комплексними та взаємопов’язаними.
До внутрішніх чинників належать:
•    соціальна нерівність та низький рівень життя населення;
•    насильство в сім’ї та інші прояви гендерної нерівності;
•    девіантна поведінка членів сім’ї (вживання алкоголю, наркотичних речовин тощо);
•    викривлення моральних цінностей та відсутність духовних принципів певної частини населення;
•    привабливість кращого життя за кордоном та погана обізнаність громадян України щодо можливостей працевлаштування і перебування за кордоном та їх наслідки тощо.
До зовнішніх чинників торгівлі людьми належать наступні:
•    спрощення можливостей для подорожування;
•    лояльність законодавства до заняття проституцією у багатьох країнах світу;
•    попит на низькооплачувану працю та комерційну сексуальну експлуатацію, особливо дітей;
•    попит на працю в галузях, де основна частина населення не бажає працювати через низку причин, зокрема небезпечні умови праці тощо;                                                                                  Жертвою торгівців людьми може стати будь-яка особа, незалежно від віку та статі.
Основними уразливими категоріями осіб, які відносяться до групи ризику потрапити до торгівців людьми є:
•    незаміжні жінки, самотні матері, розлучені особи;
•    молодь, діти вулиці, діти-сироти, вихідці з неблагополучних сімей;
•    сільське населення;
•    внутрішньо переміщені особи;
•    іноземні громадяни – трудові мігранти;
•    особи, які зазнали насильства, у тому числі сексуального;
•    бідні, малозабезпечені особи;
•    особи з проблемами психічного здоров’я.

Найбільш вразливими до торгівлі людьми категоріями населення є:
•    жінки у віці 18-26 років, у першу чергу незаміжні (вразливі до сексуальної експлуатації);
•    чоловіки у віці 25-60 років, у першу чергу одружені (вразливі  до трудової експлуатації);
•    діти у віці 13-18 років, у першу чергу дівчатка з неповних та реструктурованих сімей (коли один із батьків нерідний).

Торгівля людьми  –  злочин, за вчинення якого в Україні передбачено кримінальну відповідальність на строк до 15 років позбавлення волі.
Торгівля людьми є третім за прибутковістю видом злочинної діяльності, після продажу зброї та наркотиків.


ПАМ'ЯТАЙТЕ: Ви повинні знати свої права й бути готовими їх захистити. Якщо Ви плануєте їхати на роботу за кордон, Вам необхідно отримати достовірну інформацію про майбутню роботу та умови життя за кордоном.

ЗАГАЛЬНІ ПРАВИЛА БЕЗПЕЧНИХ ПОЇЗДОК ЗА КОРДОН

1.    Обережно з паспортом! Ніколи нікому не віддавайте свій паспорт, окрім як працівникам посольств та прикордонних пунктів пропуску. Це Ваш ідентифікаційний документ і він повинен завжди бути у Вас. Якщо Ви загубили свій паспорт або ж його відібрали у Вас силою, звертайтеся до посольства або консульства України у відповідній країні.
2.    Зробіть ксерокопії всіх важливих документів! Ще до виїзду зробіть ксерокопії Вашого паспорта, візи, страхового полісу та будь-яких інших документів, пов’язаних з поїздкою. Тримайте їх у безпечному місці окремо від оригіналів. Крім того залишіть копії своїм рідним та/ або друзям в Україні.
3.    Не виїздіть із країни, доки не отримаєте чіткої контактної інформації про місце, де Ви будете працювати та про безпечне надійне місце проживання. Повідомте рідним та/ або друзям про детальне місце свого перебування за кордоном, а також залишіть їм детальну інформацію про Вашого роботодавця.
4.    Будьте готові до надзвичайних ситуацій! Занотуйте контактну інформацію посольства/ консульства України в країні, до якої збираєтесь, та негайно зв’яжіться зі співробітниками відповідної установи в скрутній ситуації.
5.    Довідайтеся, як убезпечити себе від потрапляння до тенет торгівців людьми. В Україні діють деякі злочинні групи, які продають людей у рабство за кордон під прикриттям обіцянок законного працевлаштування. Пам’ятайте, ніхто не захищений від таких небезпечних ситуацій.

Якщо Ви стали жертвою торгівлі звертайтесь за телефонами: Національна «Гаряча лінія» з протидії торгівлі людьми: 0-800-505-501 (дзвінки безкоштовно зі стаціонарних телефонів в Україні)  527 безкоштовно з номерів Київстар, МТС, Life : та Beeline;   Національна «Гаряча лінія» з протидії торгівлі людьми: 15-47.
Національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації: 0 800 500 335 386 (з мобільного)
Єдиний контакт-центр системи безоплатної правової допомоги:  0-800-213-103.

Для отримання ефективної допомоги особам, які постраждали від торгівлі людьми та встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми необхідно звернутися із заявою до структурного підрозділу районної державної адміністрації та/або до органів Національної поліції щодо захисту прав і свобод.
Органами  державної влади забезпечується підтримка постраждалих від торгівлі  людьми,  забезпечується  особиста  безпека,  повага,  а  також надається безоплатне одержання медичної, психологічної, правової та іншої допомоги незалежно від місця проживання; тимчасового розміщення у закладах допомоги, а за необхідністю – перекладач.

Кожен постраждалий має право на допомогу!